Bezpieczny użytkownik to świadomy użytkownik.

Adrian Jagodziński
-
Blog

Z technologią na Ty: #2 Bezpieczny użytkownik to świadomy użytkownik!

         Współczesna technologia daje nam ogromne możliwości. Zakupy bez wychodzenia z domu, załatwianie spraw urzędowych, praca zdalna w firmie z siedzibą na drugiej półkuli, zarządzanie finansami, działania inwestycyjne – to tylko kilka przykładów z wielu możliwości samorealizacji poprzez technologię. Na dobrą sprawę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z technologią bywa jednak jak z monetą: ma dwie strony – awers i rewers. Przyjmijmy zatem, że wyżej wspomniane zalety technologii będą awersem naszej monety. Co zatem znajduje się na rewersie?

Muszę dopłacić do paczki, wygrałem nowego iPhone’a – zaraz, zaraz! STOP!

         Świat nie jest idealny. Nawet jeśli większość społeczeństwa ma dobre intencje, to istnieje również mniej chlubny odsetek ludzi, którzy używając wątpliwych moralnie metod pragną wzbogacić swój majątek kosztem innych osób. Inaczej mówiąc, są w stanie posunąć się do różnych brudnych chwytów w celu oszukania swojej ofiary i wykorzystania jej do wykonania poleceń mających przynieść korzyść oszustowi. To jest właśnie rewers naszej monety, czyli ta mniej przyjemna strona technologii. Skoro mamy mnóstwo możliwości ułatwiających nam codzienne czynności, to niestety oszuści również mają dostęp do wielu wariantów i metod na łapanie ofiar i czerpanie korzyści finansowych i materialnych. Kanały, jakimi posługują się przestępcy są różne, a pomysłowość w docieraniu do potencjalnej ofiary bywa niekiedy wyjątkowo zaskakująca. Weźmy na przykład taką sytuację: Tomek regularnie robi zakupy w Internecie. Przesyłki z różnymi przedmiotami przychodzą do niego kilka razy w tygodniu. Pewnego dnia Tomek dostaje SMS-a od numeru podpisanego nazwą popularnej firmy kurierskiej z informacją, że wystąpiła niedopłata w kwocie 1,45 zł do przesyłki o numerze XYZ1234567 i żeby przesyłka nie wróciła do nadawcy należy kliknąć w przysłany link. Przy sporej ilości przesyłek zamawianych przez Tomka może zdarzyć się problem z jakąś paczką. Scenariusz z dopłatą za paczkę jest jednak jedną z metod oszustów na wyłudzanie danych. Jeśli Tomkowi w tym momencie nie zapali się czerwona lampka, to może kliknąć w link który przekieruje go na stronę na której może wybrać bank do realizacji płatności. Strona ta jest sfałszowana, a podanie na niej danych logowania do banku grozi utratą dostępu do środków zgromadzonych na koncie. Samo kliknięcie linku w większości przypadków nie powinno spowodować negatywnych konsekwencji, lecz pomysłowość przestępców nie zna granic. Może na przykład okazać się, że link jest tak skonstruowany że na smartfonach z nieaktualnym oprogramowaniem kliknięcie linka pozwala na wykorzystanie luk w zabezpieczeniach urządzenia i przejęcie kontroli nad telefonem. Przestępca mając dostęp do naszych danych może zacząć nas szantażować, grożąc ich ujawnieniem. Granie na skrajnych emocjach jest czymś, w czym lubują się oszuści stosując metody socjotechniczne. Człowiek pod wpływem silnych emocji staje się bardziej podatny na manipulację i jest bardziej skłonny do popełniania błędnych decyzji, które mogą okazać się opłakane w skutkach.

 

         Innym przykładem są złośliwe reklamy wyświetlające się na stronach internetowych. Nie są już one taką plagą jak jeszcze kilka lat temu, jednak wciąż można trafić na krzykliwe slogany typu „Wygrałeś iPhone’a 15 Pro Max 1TB – odpowiedz na kilka pytań i odbierz nagrodę”. Smartfon warty niemal 10 tysięcy złotych jest kuszącą propozycją, dlatego niejedna osoba postanawia udzielać odpowiedzi na pytania. Te zaś zazwyczaj dotyczą podania danych osobowych, adresowych, kontaktowych oraz wyboru… wersji kolorystycznej urządzenia. Po odpowiedzi na te pytania uraczeni zostajemy komunikatem, że niestety tym razem wylosowana nagroda przepadła, ale można spróbować ponownie. Nie wygraliśmy zatem smartfona, z kolei oszust – jeśli podaliśmy prawdziwe dane – wzbogacił się o dane osobowe które może (w najlepszym razie) wykorzystać do realizacji bardziej spersonalizowanych kampanii reklamowych. Mając nasze imię i nazwisko oraz kilka dodatkowych informacji może ustalić naszą dokładną tożsamość, najczęściej wykorzystując to co sami zamieszczamy na platformach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram itp. Jeśli oszust „trudni się” np. okradaniem mieszkań, to świeżo wrzucone zdjęcie z miejsca wakacyjnego wypoczynku może być dla niego wskazówką, że nasz dom jest pusty i staje się łatwym celem dla wprawnego złodzieja.

Korzystaj świadomie, by móc spać spokojnie!

         Jeśli korzystasz świadomie z dobrodziejstw technologii, to możesz spać spokojnie. Nikt nie jest jednak nieomylny, a wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Jeśli masz obawy o bezpieczeństwo swojego komputera, smartfona lub innego urządzenia, skorzystaj z doświadczenia osób które bezpieczeństwem informatycznym zajmują się na co dzień. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, na której będą pojawiać się kolejne artykuły z cyklu Z technologią na ty oraz do zapoznania się z ofertą naszego Partnera.

Link do strony firmy SiP Serwis: bezpieczeństwo w Sieci, monitoring, instalacje alarmowe, serwis, zabezpieczenia

 

 

Adrian Jagodziński
-
Blog
Szanujemy Twoją prywatność!
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików i przejść do sklepu lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Zarządzaj plikami cookies".
Zobacz więcej