Barka, pływający dom?

kontakt@kznieruchomosci.pl
-
Blog

HOUSEBOAT – CZY BARKI SĄ REALNĄ ALTERNATYWĄ?

Houseboaty są coraz bardziej popularne. Choć w naszym kraju pojawiły się stosunkowo niedawno, można ich spotkać bardzo wiele. Cumują w portach morskich, kanałach i na jeziorach. Czy mogą być alternatywą dla domu?

CZY MOŻNA MIESZKAĆ W HOUSEBOATSIE?

Houseboat można porównać do domku holenderskiego. „Holenderki” są w rzeczywistości przyczepami, choć przeznaczonymi do użytku stacjonarnego. Pełnią funkcję mieszkalną lub roboczą. Można je łatwo przewozić pomiędzy różnymi lokalizacjami. Houseboat w środku nie różni się od domku letniskowego. Znajdują się tam wszystkie udogodnienia, które pozwalają spędzić w nim urlop. Czy jednak, z formalnego punktu widzenia, houseboat może służyć jako dom? Niestety nie. Nie ma możliwość zameldowania się w domu pływającym. Podobnie jest z resztą z działkami znajdującymi się na obszarze Rodzinnych Ogródków Działkowych. Warto mieć tego świadomość. Nie ma jednak przeciwskazań, aby nie spędzać w houseboatsie urlopu. Zwłaszcza, że dostępne pływające domy mieszczą w pełni funkcjonalne pomieszczenia. Nawet mniejsze houseboaty dysponują sypialnią, łazienką i salonem z aneksem kuchennym. Nie brakuje również tarasu, który pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu, dryfując po wodzie. Domki te bardzo często dysponują silnikiem, który pozwala na przemieszczanie się. Dotyczy to zazwyczaj mniejszych houseboatów. Większe będą potrzebowały pomocy holownika, co nie należy do zbyt wygodnych rozwiązań.

HOUSEBOAT, A POLSKIE PRAWO

Ustaliliśmy już, że w houseaboatach nie można dokonać meldunku. Jest to niemożliwe z wielu powodów, ale głównym jest brak możliwości ustalenia adresu. Houseboat nie spełnia warunków mieszkalnych w świetle polskiego prawa. Można je zarejestrować wyłącznie jako łódź. Nie brakuje jednak osób, które wykorzystują je całorocznie, spędzając na nich nie tylko lato, ale również pozostałe sezony w roku. Jeśli ktoś planuje dłuższe przebywanie na houseboatcie, dobrym pomysłem będzie zapewnienie dostępu do instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej. Niektóre konstrukcje posiadają instalację fotowoltaiczną na dachu, dzięki czemu są częściowo samowystarczalne. Zacumowanie houseboata na wodach płynących wymaga zgłoszenia do właściwego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej lub starosty. Przed złożeniem dokumentu, warto uzgodnić zawarte informacje z RZGW. W zgłoszeniu podać należy między innymi wymiary jednostki pływającej, kopię projektu, mapę z zaznaczonym miejscem cumowania, a także informację dotyczącą podłączenia mediów i odbioru nieczystości gromadzonych podczas pobytu.

DLACZEGO HOUSEBOATY SĄ TAK POPULARNE?

Wczasowicze poszukują coraz to ciekawszych sposobów na spędzenie urlopu. Pokoje hotelowe i apartamenty nie są już niczym wyjątkowym. Za to spędzenie chociaż kilku dni w domku unoszącym się na wodzie – owszem. Houseboat gwarantuje przy tym dużą niezależność. Domki te dysponują własnym aneksem kuchennym, niewielkim salonem, łazienką i sypialnią. Jeśli ktoś oczekuje prywatności, to dobre rozwiązanie. Houseboat wyposażony w silnik pozwala na rejs rekreacyjny, który jest niemałą atrakcją. Zadowolone z pobytu będą na pewno osoby ceniące kontakt z naturą, poszukujące nowych przygód i wędkarze.

Przeglądając ofertę noclegową, można natknąć się na wiele propozycji wynajmu houseboatów. Dotyczy to w zasadzie lokalizacji na terenie całego kraju. Pływające domki dostępne są w portach morskich oraz nad jeziorami. Średni koszt wynajęcia houseboata to około 550 zł za dobę. Ceny rosną wraz z większą powierzchnią domku oraz dodatkowym udogodnieniami. Czasami należy doliczyć dodatkowe opłaty za wynajem silnika lub paliwo w przypadku napędu spalinowego. Jedno jest pewne – jeśli planujesz wakacje na houseboatcie, musisz się spieszyć. Rezerwacji dokonaj na długo przed sezonem letnim, gdyż chętnych nie brakuje.

POLSCY PRODUCENCI DOMÓW PŁYWAJĄCYCH

Choć pierwszy importowany houseboat zacumował w Polsce w 2013 roku, Polacy szybko przetarli szlaki i rozpoczęli produkcję pływających domów. Niedaleko nas, bo w Bydgoszczy, siedzibę ma spółka La Mare. Jest jednym z najbardziej uznanych producentów houseboatów w Europie. Produkty La Mare możesz spotkać więc także podczas zagranicznych urlopów. Oferta houseboatów polskiego producenta jest całkiem pokaźna. Na stronie internetowej La Mare można zapoznać się z ośmioma aktualnie produkowanymi modelami. Trzeba przyznać, że oferta robi wrażenie. Podobnie jak sieć dilerska, która obejmuje aż 16 krajów.

kontakt@kznieruchomosci.pl
-
Blog
Szanujemy Twoją prywatność!
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików i przejść do sklepu lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Zarządzaj plikami cookies".
Zobacz więcej