Retencja, deszczówka i oczka wodne | GO GREEN!

kontakt@kznieruchomosci.pl
-
Blog

GO GREEN # RETENCJA, DESZCZÓWKA I OCZKA WODNE

Jeziora i rzeki wysychają. Każdego roku słyszymy komunikaty o spadającym stanie wody. Dlatego tak ważne są nawet drobne działania mające na celu magazynowanie wody opadowej, która może między innymi służyć do nawadniania terenów objętych suszą.

PO CO BUDUJE SIĘ ZBIORNIKI RETENCYJNE?

Zbiorniki retencyjne są w tworzone po to, aby zatrzymać wodę odpływającą z rzek, a w mniejszej skali gromadzić deszczówkę, którą można pozyskać za darmo. Przydomowe instalacje mogą zapewnić wodę na przykład do podlewania kwiatów. Takie działanie ma nie tylko znaczenie proekologiczne, ale również wpływa na oszczędności. Podlewanie wodą bieżąco kosztuje niemało, zwłaszcza, jeśli odbywa się regularnie, a powierzchnia ogrodu jest niemała. Deszczówka może być używana również w innych celach. Inwestycja w instalację dualną pozwala między innymi na spłukiwanie taką wodą muszli klozetowej, prania, a także mycia podłóg. Deszczówka nie zawiera chloru oraz innych substancji mających na celu oczyścić wodę.

Sprawdź naszą ofertę: działki na sprzedaż – Piła i okolice

Z CZEGO SKŁADA SIĘ PRZYDOMOWA RETENCJA?

Przydomowa instalacja retencyjna może być mniej i bardziej skomplikowana. Warto zacząć chociażby od zamontowania zbiorników, do których będzie spływać woda z rynien. Na początek może to być beczka z odzysku. Ważne, aby miała odpowiednią pojemność. Aby zbieranie wody deszczowej miało sens, a ilość odpowiednia, beczka powinna mieścić minimum 200 litrów. W ofercie sklepów budowlanych znajdziesz ozdobne zbiorniki na deszczówkę, które bardzo dobrze prezentują się w ogrodzie. Są one odporne na działanie promieni słonecznych i uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź czy rynny są dobrze zainstalowane. Jeśli doszło do przerwania sieci, napraw szkody, aby całość wody spływającej z dachu trafiała do zbiornika. Możesz także zainwestować w podziemny zbiornik retencyjny, który zakopuje się na określonej głębokości. Dodatkowe zastosowanie odwodnienia liniowego wokół domu chroni przed zalewaniem podwórka, a tym samym możliwe jest zebranie znacznie większej ilości wody. Podziemne zbiorniki mogą mieć pojemność nawet kilkunastu tysięcy litrów. Zastosowanie pompy pozwala pozbierać wodę pod ciśnieniem – zarówno w przypadku wariantu naziemnego, jak i podziemnego.

OCZKO WODNE JAKO MAŁA RETENCJA

Wiesz, że przydomowe oczko wodne także stanowi rodzaj retencji? Jeśli zawsze marzyłeś o niewielkim stawie z rybami, który ozdobi Twój ogród, to bardzo dobry moment na jego założenie. Oczka wodne mogą być dotowane z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podobnie, jak na zbiorniki i instalacje odprowadzające deszczówkę, także na taki cel możesz otrzymać do nawet 5000 złotych. Dotacja może pokryć do 80% całości inwestycji, więc Twój wkład nie musi być duży. Warunkiem jest, aby oczko wodne zagospodarowywało wodę opadową lub roztopową na terenie Twojej działki. Założenie takiego zbiornika nie jest trudne. Szczególnie, że obecnie nie brakuje gotowych form, które wystarczy umieścić w odpowiednio przygotowanym wykopie. Doprowadzenie wody deszczowej nie jest trudne. Wystarczy połączyć rynnę z rurą, którą będzie płynąć deszczówka do Twojego oczka. W takim zbiorniku możesz hodować ryby ozdobne oraz uprawiać rośliny wodne. Zamontowana fontanna na pewno umili spędzanie czasu w ogrodzie, zwłaszcza podczas upałów. Jak widzisz, retencja może mieć różną formę. Najważniejsze, by była skuteczna.

Sprawdź naszą ofertę: domy na sprzedaż – Piła i okolice

PROGRAM „MOJA WODA 2.0”

Właściciele domków jednorodzinnych oraz osoby dopiero będące na etapie budowy takiego budynku mogą skorzystać z programu Moja Woda 2.0. Jego celem jest ochrona zasobów wodnych oraz minimalizacja zjawiska suszy w naszym kraju. Ma to zostać osiągnięcie poprzez popularyzacji retencji stosowanej przez osoby fizyczne. Łączny budżet programu na lata 2020-2024 wynosi aż 210 200 000 złotych. Nabór trwa w sposób ciągły, a wnioski rozpatrują Wojewódzkie Oddziały Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do kosztów kwalifikowanych należą między innymi zakup, budowa, montaż, dostawa i uruchomienie instalacji:

· służących zbieraniu wód opadowych i roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji;

· retencjonowania wód opadowych w zbiornikach naziemnych, podziemnych i oczkach wodnych;

· retencjonowania w gruncie;

· retencjonowania na dachach (tzw. zielone dachy), ale bez kosztów nasadzeń;

· służących wykorzystywaniu wody opadowej do celów ogrodniczych i gospodarczych.

Jeśli więc jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub dopiero planujesz jego budowę, zainteresuj się tematem. Przy niewielkim nakładzie inwestycyjnym (20% wszystkich kosztów) jesteś w stanie uzyskać nawet 5000 złotych na wykonanie retencji. To kolejne proekologiczne działanie, które wpisuje się w ideę Go Green. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na temat łąki kwietnej, która nie dość, że pięknie wygląda, to jest schronieniem między innymi dla pszczół, których praca jest dla nas tak istotna!

kontakt@kznieruchomosci.pl
-
Blog
Szanujemy Twoją prywatność!
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików i przejść do sklepu lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Zarządzaj plikami cookies".
Zobacz więcej