Fajne w regionie. Gdzie z wędką w okolicy.

eMKaZetowski
-
Fajne w regionie

Fajne w regionie: Gdzie z wędką w okolicy?

Nasz region obfituje w akweny, które warto odwiedzić z wędką. Wędkarstwo znów przeżywa boom popularności. Okazuje się, że to wcale nie jest hobby dla „nudziarzy”. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

· Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wędkować?

· Co jest potrzebne na początek?

· Gdzie warto udać się z wędką w naszym regionie?

Jakie warunki musisz spełnić, aby móc legalnie wędkować?

Zanurzenie wędkarskiego haczyka w polskim jeziorze lub rzece nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymagane jest spełnienia pewnych warunków, które zapewniają ochronę ekosystemów wodnych i utrzymanie rybostanu na odpowiednim poziomie. Pierwszym krokiem jest uzyskanie karty wędkarskiej, która jest dokumentem potwierdzającym Twoje prawo do wędkowania. Musisz zdać egzamin wędkarski, który przeprowadza lokalne koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Z podpisanym zaświadczeniem należy udać się do Starostwa Powiatowego, aby tam wydano kartę wędkarską. Opłaty za egzamin i wydanie dokumentu nie przekraczają łącznie kwoty 60 złotych. Następnie, będziesz potrzebować zezwolenia na amatorski połów ryb. Pozwolenie jest wydawane na określony okres i daje Ci prawo do połowu w wyznaczonym rejonie. Wyróżnia się trzy główne rodzaje wód. Pierwsze są dzierżawione przez Polski Związek Wędkarski i jest ich obecnie zdecydowanie najwięcej. Wykupienie pozwolenia na wody PZW dokonasz w lokalnych kołach, które podlegają w naszym przypadku do Okręgu Nadnoteckiego. Dostępne do wędkowania są również wody zarządzane bezpośrednio przez administrację Wód Polskich. W naszym powiecie przykładem zbiornika może być Jezioro Sławianowskie. Trzecim, coraz popularniejszym rodzajem akwenów, są tak zwane „komercje”. To przeważnie duże, zarybione stawy prowadzone przez osoby prywatne. Pozwolenia na niektóre jeziora można kupić także od samorządów, o ile dysponują one własnymi zbiornikami.

Sprawdź naszą ofertę: domy Piła i okolice

Czego potrzebujesz na początek przygody z wędkowaniem?

Poza chęciami i wspomnianymi zezwoleniami, będziesz potrzebował wędki. Choć metod wędkowania jest wiele, większość adeptów rozpoczyna swoją przygodę od spławika. To słuszny wybór, gdyż pozwala poznać zachowanie ryb, a jednocześnie nie jest to na tyle skomplikowany sposób połowu, aby zniechęcić nowicjusza. Na początku nie szalej z wydatkami. Zainwestuj w tańszą wędkę i kołowrotek. Nasi dziadkowie łowili wielkie ryby na bambusowe kijki – warto o tym pamiętać. Będziesz także potrzebował żyłki – najlepiej o średnicy 0.20 milimetra. Kup także gumowe stopery, spławik o gramaturze 3 gramów i tzw. „śruciny”, czyli niewielkie, ołowiane ciężarki do wyważenia zestawu. Będziesz także potrzebował haczyka. Polecam gotowe zestawy z przyponem. W sieci bez problemu znajdziesz wideoporadniki dotyczące wiązania zestawu na spławik. To naprawdę proste! Już po kilku wiązaniach będziesz robił to z pamięci.

Nie zapomnij o przynęcie! Najskuteczniejsze są białe robaki. Złowić można na nie niewielkie płotki, ukleje i wzdręgi. Skusić może się na nie także leszcz, okoń lub lin. Warto mieć pod ręką także kukurydzę. Podpowiem, że spożywcza będzie równie skuteczna, co ta ze sklepu wędkarskiego. Z tą różnicą, że w spożywczaku za puszkę 400g zapłacisz 4,50 zł, a w wędkarskim tyle samo kosztuje puszka 50g. Warto zabrać ze sobą także czerwonego robaka, czyli dendrobenę lub rosówkę. Skusi się na niego większa rybka, choć małe także chętnie skubią taką przynętę. Duże ryby przyjdą z czasem, wraz z dłuższym stażem. Jednak jest coś takiego jak „fart nowicjusza”, dlatego nie lekceważ żadnego brania. Kto wie, może Twoja przygoda rozpocznie się od holu większego okazu? Nigdy nie wiadomo, co znajduje się pod lustrem wody. To właśnie między innymi za to kocha się ten sport. To rodzaj hazardu, ale mającego wyłącznie pozytywny wpływ na człowieka.

Sprawdź naszą ofertę: nieruchomości Piła i okolice

Gdzie wędkować w okolicy?

Na pewno nie zabraknie miejsc, w których warto pojawić się z wędką. W samej Pile warto odwiedzić na pewno Zalew Koszycki. Można tam złowić sporo leszczy, o ile pozna się dobrze zwyczaje ryby w tym zbiorniku. Wielu wędkarzy chwali sobie także popularne Płotki. Warto także spróbować swoich sił na Gwdzie, tu jednak potrzebna jest większa wprawa, ze względu na silny nurt, który wprawia zestaw w ruch. Wędkarze spinningowi chwalą sobie okoliczne rzeki – Płytnicę, Głomię i Rurzycę. Można tam złapać pstrąga, który jest bardzo sprytną i waleczną rybą. Wycieczka nad Bytyń Wielki może okazać się prawdziwą przygodą! To ogromne jezioro, w którym czyhają naprawdę potężne okazy. Warto także wybrać się nad Jezioro Wapińskie niedaleko Skórki, a także nad Jezioro Sławianowskie, którego połowa leży w powiecie pilskim, a druga – złotowskim. Wędkarstwo to świetny sposób na spędzenie aktywnie czasu z bliskimi. A jeśli kogoś ciężko Ci przekonać do „moczenia robaka”, w tym czasie może oddać się innym aktywnością – na przykład pływaniu na SUP.

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania w Pile i okolicach

eMKaZetowski
-
Fajne w regionie
Szanujemy Twoją prywatność!
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików i przejść do sklepu lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Zarządzaj plikami cookies".
Zobacz więcej