Fajne w regionie! Wałcz i okolica
Wałcz jest miastem pięknie położonym w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego. Warto je odwiedzić choćby ze względu na zasoby turystyczne. Odnajdą się tu pasjonaci historii, ale także wielbiciele natury. Zapraszamy do lektury kolejnego przewodnika z serii „Fajne w regionie!”.
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
· Historia Wałcza
· Co warto zwiedzić w Wałczu?
· Co ciekawego znajduje się w okolicy miasta?
Wałcz – historia miasta
Wałcz otrzymał prawa miejskie w 1303 roku. Przez pierwsze 65 lat leżał we władaniu Marchii Branderburskiej. Król Kazimierz III wielki odzyskał miasto i przyłączył je do Polski. Miejscowość była ważnym punktem na mapie, ze względu na swój rzemieślniczo-handlowy charakter. Niestety, w 1409 i 1460 roku miasto było częściowo spalone przez Krzyżaków. W 1618 roku jezuici założyli tutaj kolegium, które nazywane było Atenami Wałeckimi. Ośrodek słynął z wysokiego poziomu nauczania, który był ceniony w kraju i za granicą. Od 1772 roku Wałcz należał do zaboru pruskiego. Mimo postępującej germanizacji, w szkołach zachowywano polskiego ducha. W 1881 roku miasto połączono z innymi ośrodkami miejskimi za pomocą trakcji kolejowej. Niewątpliwie był to okres szybkiego rozwoju dla miasta. Szybko powstały kolejne przedsiębiorstwa, w tym między innymi tartaki i fabryki. Po I wojnie światowej Wałcz nadal leżał w granicach Niemiec. W 1939 roku władze III Rzeszy rozpoczęły w okolicy budowę legendarnych umocnień, które okrzyknięto Wałem Pomorskimi. Budowa trwała nawet w trakcie wojny, a w pracach uczestniczyli jeńcy wojenni różnych narodowości. Front przesuwał się coraz bliżej. 6 lutego 1945 Wałcz został zdobyty przez siły polskie i radzieckie. Niestety, na skutek walk, miasto zostało zniszczone w około 45 procentach. Od tej pory Wałcz leży już w granicach Polski.
Sprawdź naszą ofertę: domy Piła i okolice
Co warto zwiedzić w Wałczu?
W Wałczu znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć podczas wizyty w Wałczu. Niewątpliwie wrażenie robi ratusz miejski wybudowany w 1890 roku. Wspomniane kolegium jezuickie zachowało się do dziś, chociaż zostało rozbudowane na przestrzeni lat i mocno zmodernizowano. Obecnie Ateny Wałeckie stanowią siedzibę Zespołu Szkół nr 1. Podobać może się także zabytkowy gmach banku, który leżu na ulicy Bankowej. Na pewno warto odwiedzić także pojemnik Zdobywców Wału Pomorskiego oraz Józefa Piłsudskiego.
Zdecydowanie polecamy wycieczkę po fortyfikacjach Grupy Warownej „Cegielnia”. Zorganizowane zwiedzanie jest bezpieczne, a pozostałości niemieckich umocnień pozwalają lepiej zrozumieć historię XX wieku. Podobnych obiektów w okolicy Wałcza jest mnóstwo. To idealny kierunek turystyczny dla pasjonatów historii. Polecamy także odwiedzić Muzeum Wału Pomorskiego, w którym zgromadzono naprawdę wiele ciekawych eksponatów – także pojazdów wojskowych. Wałcz leży w bliskim sąsiedztwie siedmiu jezior. Możesz spędzić czas bardzo miło podczas spaceru po promenadzie nad Raduniem. Znajduje się tam także most wiszący o długości ponad 60 metrów. Bardzo klimatycznym miejscem do sesji zdjęciowej jest Altana Zakochanych, która znajduje się na półwyspie Widok. Są tam także przygotowane wiaty do organizacji legalnych ognisk. Trzeba przyznać, że rozwój turystyczny miasta jest realizowany konsekwentnie i w dobrze zaplanowany sposób.
Sprawdź naszą ofertę: mieszkania Piła i okolice
Co można odwiedzić w okolicy miasta?
Wokół Wałcza znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością docenią wielbiciele natury. Niespełna 10 kilometrów na zachód znajduje się jezioro Wielki Bytyń. To naturalny zbiornik o powierzchni aż 881 hektarów. Pisaliśmy o nim tutaj: << klik >>. Jeśli lubisz rekreację wodną i zależy Ci na ucieczce od miejskiego tłoku, powinieneś zaplanować wakacje właśnie tutaj. W okolicy znajduje się wiele pozostałości po bunkrach zbudowanych przez armię niemiecką. Można do nich trafić za pośrednictwem szlaków pieszych i rowerowych. Niedaleko jeziora Nakielko, na terenie Nadleśnictwa Tuczno, warto odwiedzić miejsce zwane „Czarodziejską górką”. Dochodzi tam do ciekawej anomalii fizycznej. Mianowicie, samochody ruszają w tym miejscu pod górkę samoistnie. Bez znaczenia jest ich waga. Wystarczy stanąć w odpowiednim miejscu, a auto ruszy samo, nawet na wyłączonym silniku. Takich miejsc na świecie jest zaledwie kilka!
Polecamy także wybrać się na spływ kajakowy rzekami Piławą lub Dobrzycą. Po drodze możesz odwiedzić wiele ciekawych miejsc, które znajdują się na trasie. W Rudnicy mieści się na przykład park linowy, który leży dosłownie kilkadziesiąt metrów od rzeki Dobrzycy. Idealne miejsce na przerwę! Wałcz i okolica jest bardzo dobrze skomunikowany. W bezpośrednim sąsiedzie miasta przebiegają drogi S10, DK22 i DW178. Łatwo jest więc zaplanować wycieczkę, organizując poszczególne miejsca postoju. To piękne miejsce do zamieszkania! Jeśli jesteś zainteresowany nieruchomością w Wałczu, koniecznie skontaktuj się z nami!
Sprawdź naszą ofertę: mieszkania Wałcz i okolice