Słoneczne Wzgórze: podmiejski spokój kilka minut od Piły
Zaledwie dwie minuty od granicy Piły powstaje osiedle, które zapowiada się jako jedno z niemal idealnych miejsc do życia w okolicy.
Słoneczne Wzgórze w nazwie pojawia się nieprzypadkowo. Jest wzgórze – łagodne i malowniczo położone wśród pól. Jest słoneczne – niemal idealnie skierowane na południe. W najbliższym otoczeniu – las, pola i łąki. Sielankowe warunki, by zbudować dom i cieszyć się spokojem podmiejskiego życia, a zarazem korzystać z bliskości miasta.
Domu jednak nie trzeba budować, bo dwa pierwsze – w zabudowie bliźniaczej – już stoją. To początek dobrze przemyślanego osiedla. – Koncepcję przygotowywaliśmy wspólnie z architektem przez kilka lat – mówi pan Przemysław, inwestor Słonecznego Wzgórza. – Począwszy od koncepcji jak to osiedle ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje, jakie oczekiwania mieszkańców będzie spełniać, jakiej wielkości będą działki, jaki będzie układ dróg wewnętrznych.
W projekcie znalazło się 10 domów w zabudowie bliźniaczej (20 lokali) i 10 kolejnych w zabudowie jednorodzinnej. W pierwszym etapie powstają bliźniaki. Każda połowa domu – budowanego według spójnego projektu – ma około 130 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkańcy dwukondygnacyjnego lokalu znajdą w nim trzy sypialnie (na piętrze), salon z kuchnią i pokój (na parterze) oraz dwie łazienki. Jest też osiemnastometrowy garaż. – Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane tak, by zapewnić mieszkańcom komfortową przestrzeń – tłumaczy inwestor. – Dlatego na przykład najmniejsza z sypialni ma 11 metrów kwadratowych. Największa to ponad 15 metrów, z przestrzenią, którą można zagospodarować jako garderobę. Co ważne: nie ma poddasza użytkowego – pomieszczenia na piętrze nie mają skosów. Fajnie jest patrzeć w gwiazdy, ale świetnie widzieć to co przed nami, dlatego na piętrze mamy duże okna. Nie uderzamy się też w głowę wstając z łóżka, czy sięgając po książkę, a przy tym mamy większe możliwości zagospodarowania pomieszczeń.
Lokale w domach bliźniaczych połączone są tylko garażami – części mieszkalne nie stykają się na żadnej z kondygnacji. To także przemyślane rozwiązanie, dające mieszkańcom komfort i pozwalające zachować domową intymność – nie słychać sąsiadów za ścianą.
Domy bliźniacze stoją na działkach o powierzchni około 940 m2 (do każdego lokalu przypisanych jest około 470 m2). To miejsce dopasowane optymalnie: wystarczające do wypoczynku, zabaw z dziećmi i urządzenia grilla z rodziną i przyjaciółmi, a jednocześnie na tyle kompaktowe, że koszenie trawnika zajmie kilkanaście minut.
Budynki będą oddawane w standardzie deweloperskim. Na liście wyposażenia nabywcy znajdą m.in. okna trzyszybowe, w salonie okno przesuwne niskoprogowe, bramę garażową otwieraną pilotem, drzwi wejściowe Martom Nordix z doświetleniem. Ściany docieplone są styropianem grafitowym. Pokrycie dachu stanowi blacha na rąbek Budmat; zastosowano system podrynnowy Galeco. Standardowe źródło ciepła stanowi pompa ciepła Nibe lub Ariston Nimbus Flex ze zbiornikiem emaliowanym wielkości 180 litrów. W całym domu zastosowano ogrzewanie podłogowe strefowe, z możliwością regulowania temperatury indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Na zewnątrz zobaczymy podjazd i dojście do drzwi wejściowych z polbruku, a także ogrodzenie panelowe na podmurówce (bez ogrodzenia frontowego). Domy w momencie odbioru są przyłączone do sieci energetycznej i sanitarnej. Budynki konstrukcyjnie przygotowane są do montażu paneli fotowoltaicznych.
A o tym, że osiedle ma być jakościowym miejscem do życia, inwestor chce gwarantować… sobą. – Od początku przyświecał mi cel, że chcę na Słonecznym Wzgórzu zamieszkać – mówi. – Każdy dom jest zaplanowany i zaprojektowany tak, jakbym sam miał w nim zamieszkać – już na etapie doboru firm wykonawczych i materiałów. A dlatego, że chcę tam zamieszkać, moi klienci staną się moimi sąsiadami – nie chcę, żeby mieli do mnie pretensje, że coś jest nie tak.
Mocną stroną Słonecznego Wzgórza mają być niskie koszty eksploatacji.
Pan Przemysław planuje zamieszkać w domu na szczycie Słonecznego Wzgórza. Kim będą jego sąsiedzi? – Kiedy wchodzimy w dorosłe życie, kończymy studia, kupujemy pierwsze mieszkanie. Ono zazwyczaj ma między 45 i 55 metrów kwadratowych. Pojawia się pierwsze dziecko, drugie dziecko, i na pięćdziesięciu metrach kwadratowych wszyscy zaczynamy słabo to znosić. Zaczynamy szukać alternatywy. W mieście wielkości Piły alternatywą jest większe mieszkanie na rynku wtórnym lub od dewelopera. Mieszkanie wielkości 80 metrów kwadratowych to kwota rzędu 800 tysięcy złotych. Przy czym takie mieszkanie trudno znaleźć, bo zdecydowana większość to małe metraże. Dlatego mamy ofertę dla kogoś, kto doszedł do wniosku, że chce zmienić swoją przestrzeń, potrzebuje większej powierzchni do życia, chce swojej rodzinie dać lepsze warunki do życia. Słoneczne Wzgórze to propozycja, która jest alternatywą większego mieszkania dla powiększonej już rodziny. Mamy tu nie 80, a 130 metrów kwadratowych z garażem, w świetnej lokalizacji, z ogródkiem, docelowo na osiedlu – jeżeli zdecydują tak sami mieszkańcy – zamkniętym, z czasem dojazdu na osiedle Górne w granicach pięciu minut.
Lokalizacja jest niewątpliwie atutem Słonecznego Wzgórza. Teren w okolicy Kotunia wbrew pozorom nie jest płaski. Wzgórze, na którym powstaje osiedle, jest łagodne, ale gwarantuje piękny widok na okoliczne pola i tereny leśne. Po drugiej stronie ulicy Pilskiej znajduje się kameralne osiedle domów jednorodzinnych, a tuż za nim – las. Mnóstwo tu terenów do spacerowania – także z psem, biegania, nordic walkingu czy jazdy rowerem. Kilkanaście minut spaceru wystarczy, by dojść do Jeziora Stobno. W najbliższych latach planowane jest także połączenie drogi rowerowej z pilską siecią rowerową, co pozwoli na bezpieczny i łatwy dojazd do Piły także jednośladem.
Osiedle Słoneczne Wzgórze jest projektem spójnym, zarówno architektonicznie jak i urbanistycznie. Jego zaletą są dwa ujednolicone projekty domów: w zabudowie bliźniaczej i jednorodzinnej – pasujące do siebie wizualnie. Co ważne: inwestor gwarantuje to co często bywa piętą achillesową projektów deweloperskich w budownictwie jednorodzinnym: budowę drogi wewnętrznej. Na Słonecznym Wzgórzu jest ona wliczona w cenę nieruchomości, a inwestor gwarantuje jej realizację po zakończeniu budowy ostatniego domu (by ciężki sprzęt nie zniszczył jezdni) – dla pierwszego etapu do końca 2025 r. Gwarancja jest zapisana w akcie notarialnym – jeżeli inwestor nie wywiąże się z niej, nabywcy otrzymają zwrot 30.000 złotych.
Droga wewnętrzna będzie ulicą jednokierunkową, co także wpłynie na uspokojenie ruchu na osiedlu i bezpieczeństwo mieszkańców.
Projekt Słoneczne Wzgórze jest już w fazie realizacji. Cztery pierwsze lokale w zabudowie bliźniaczej będą gotowe do odbioru już w czerwcu 2024 r.
KZ Nieruchomości prowadzi biuro sprzedaży inwestycji Słoneczne Wzgórze. Zainteresowanych zamieszkaniem w domu w komfortowej, podmiejskiej lokalizacji zapraszamy do kontaktu z Hanną Mrugalską: 881 659 777 lub hanna.mrugalska@kznieruchomosci.pl.